13 Temmuz 2011 Çarşamba

NEWYORK

IMG_0565

IMG_0569

Orlando hava limanında arabamızı teslim ettik.3 saat süren uçak yolculuğu ile Newyork'a vardık.

Son derece sevimsiz bulduğum taksi ile kalacağımız otelin bulunduğu Manhattan bölgesine yoğun trafik sonucu ulaşabildik.
IMG_0596
İlk ziyaretimiz olan Central park ,Newyork  Manhattan'nın  karmaşasında şehirin hava aldığı ,sincapların,göletlerin bulunduğu, yemyeşil,büyük bir park. Bir bölümü Harlem e kadar uzanan parkın geceleri çok tehlikeli olduğunu duyduk.
IMG_0555

IMG_0552
Parkın yanında bulunan Metropolitan müzesi de görülmeye değer yerler arasında.
IMG_0542
Manhattan bölgesini kesen Broadway caddesi de sanat,tiyatro,konser binalarının bulunduğu güzel caddelerden biri.
Şehirin en hareketli 7.caddesinde ünlü M&M's draje şekerlerinin 3 katlı binasında, makine den doldurulan rengarenk şekerlerin yanısıra kravattan,çoraba ,yastıktan, bardağa tüm ihtiyaçların bulunduğu rengarenk mağaza büyük küçük herkesin ilgisini çekmektedir.
IMG_0620

IMG_0623
Newyork'u simgeleyen Liberty adasında bulunan 1886 yapımı Özgürlük anıtı'na ulaşım 20dk. süren vapur ile sağlanıyor. Bakırdan yapılmış bir elinde meşale,bir elinde Amerika'nın bağımsızlık tarihi 4 Temmuz 1776 yazmaktadır.Oldukça ilgi gören ,kalabalık ziyaretçi akının olduğu küçük bir ada üzerinde.
Üstü açık turist otobüsleri ile gezmeniz şehrin önemli noktalarını görmeniz açısından tavsiye edebilirim.
IMG_0649

IMG_0663
NOT: Şehir çok karışık. Gökdelenler arasında gökyüzünü görmek insanı daraltıyor.Sokaklarda kaybolmamak içten değil.Sokakları çok kirli,bataklık bölgesine kurulu olduğu için yerlerden bazı noktalarda duman çıkmakta.
Sürekli ambulans,polis siren sesleri eksik olmuyor.Kendimizi film setinde gibi hissettim.
Daha çok ortadoğulu seyyar satıcıların sattığı bagel (amerikan simidi), hotdog gibi yiyecekler her cadde başında var. Sokak dansçıları ilgi çekiyor.Türk vatandaşlarımız da çok fazla.
Ulaşım çok zor.Sürekli sıkışık trafik. Yürüyemediğimiz bölgelerde metroyu tercih ettik.Metro 24 saat işliyor ama içi arapsaçı. İstasyonlar çok bakımsız.
Eğlenceli, ama yaşam gördüğüm kadarı ile zor ve pahalı.
Geceleri dev LCD ekranlarda ki reklamlar çok göz alıcı.
IMG_0028 - Kopya
IMG_0626

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder